Noc Grozy "Krwawa Niedziela" 11-12 lipca 1943 roku

11-07-2024

Noc z 11 na 12 lipca 1943 roku zapisała się w historii Polski jako jedno z najtragiczniejszych wydarzeń okresu II wojny światowej. Znana jako "Krwawa Niedziela", była kulminacyjnym momentem serii brutalnych ataków Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na polskie wsie i osady na Wołyniu. Ten dramatyczny epizod jest symbolem cierpienia i męczeństwa polskiej ludności cywilnej.

Przed wybuchem II wojny światowej Wołyń był częścią II Rzeczypospolitej, regionem zamieszkałym przez różnorodne społeczności: Polaków, Ukraińców, Żydów oraz inne grupy etniczne. W latach 1943-1944, na tle narastających napięć etnicznych i politycznych, UPA rozpoczęła kampanię etnicznych czystek, której celem było usunięcie polskiej ludności z terenów uznawanych za ukraińskie.

11 lipca 1943 roku, w dzień tradycyjnie obchodzonego święta Piotra i Pawła, UPA przeprowadziła skoordynowany atak na polskie wsie i osady. Wybrano ten dzień, gdyż wielu mieszkańców udało się do kościołów na msze święte, co uczyniło ich łatwiejszymi celami. Ataki miały charakter systematyczny i były przeprowadzone z zimną precyzją, mając na celu zniszczenie polskiej obecności na Wołyniu.

W nocy z 11 na 12 lipca 1943 roku oddziały UPA, często wspomagane przez lokalną ludność ukraińską, zaatakowały około 100 polskich wsi i osad. Napastnicy byli uzbrojeni w broń palną, siekiery, noże oraz inne narzędzia. Ataki były wyjątkowo brutalne: domy były podpalane, a mieszkańcy - w tym kobiety, dzieci i starcy - byli mordowani na miejscu.

W miejscowości Poryck, gdzie odbywała się msza święta, napastnicy zaatakowali kościół, zabijając księdza i większość zgromadzonych wiernych. W Kisielinie ludzie szukający schronienia w kościele zostali otoczeni, a następnie zamordowani. Podobne sceny rozgrywały się w dziesiątkach innych miejscowości.

W wyniku "Krwawej Niedzieli" życie straciło około 100 tysięcy Polaków. Ocalałe osoby, które przeżyły te okrucieństwa, często musiały uciekać, pozostawiając wszystko, co miały. Wielu z nich znalazło schronienie w większych miastach lub na innych terenach kontrolowanych przez Niemców, gdzie także byli narażeni na niebezpieczeństwo.

"Krwawa Niedziela" jest bolesnym przypomnieniem o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce na Wołyniu. Pamięć o tych wydarzeniach jest pielęgnowana przez potomków ofiar, organizacje społeczne i historyków. W Polsce obchodzone są rocznice tych wydarzeń, a miejsca męczeństwa są upamiętniane pomnikami i tablicami pamiątkowymi.

Pamięć o "Krwawej Niedzieli" jest dla nas przypomnieniem o konieczności dbania o prawdę historyczną i pamięć o ofiarach. Musimy uczyć się z przeszłości, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości. Wspólne badania historyczne, dialog i pojednanie są kluczowe dla budowania przyszłości opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

 

#Wołyń #HistoriaWołynia #Wołyń1943 #RzeźWołyńska #IIWojnaŚwiatowa #LudobójstwoNaWołyniu #PamięćWołynia #TragediaWołyńska #KresyWschodnie #PolskaUkraina #HistoriaPolski #KonfliktyEtniczne #WołyńskaTragedia #RzeźNaWołyniu #ZbrodnieLudobójstwa #PolskoUkraińskieRelacje #WołyńIPamięć #HistoriaKresów #WspomnieniaZWołynia #PolacyNaWołyniu